Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence zatmění v La Palma

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN)

Sekvence snímků vlevo sleduje poslední úplné zatmění Měsíce v září nad drsnou krajinou a mořem mraků kanárského ostrova La Palma. Snímky jsou složeny do kruhové projekce rybím okem, přičemž je patrné, jak se výrazně mění jasnost perigeového úplňku vně úplné fáze k jeho zeslabení v průběhu 72 minut dlouhé totality. Jediný snímek vpravo zachytil potemnělý červený lunární kotouč ve fázi úplného zatmění, kdy je Měsíc hluboko ve stínu Země. Velikost snímku zatmělého Měsíce vpravo zhruba ilustruje poměrnou velikost Země a Měsíce ve srovnání s kruhovou projekcí sekvence zatmění.

Štítky: Tle, Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »