Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem Pluta

Uznání videa: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI, Stuart Robbins

Jaké by to bylo, proletět kolem Pluta? Kosmická sonda New Horizons učinila minulý červenec právě to a nadále odesílá úžasné snímky této trpasličí planety. Některé pečlivě vybrané snímky byly digitálně sestaveny do videa, na které se můžete podívat. Animace začíná přibližováním New Horizon k soustavě Pluta, přičemž Pluto a jeho největší měsíc Charon obíhají kolem společného těžiště. Jak se sonda snáší k Plutu, tak se dají téměř rozlišit překvapivé povrchové útvary, které ovšem naneštěstí rotací rychle mizí z dohledu. Sonda New Horizons potom prolétá kolem velké, fascinující, světlé a hladké srdcovité oblasti, která je nyní známá jako Tombaugh Regio. Sonda se pak otočí zpět k noční straně Pluta, takže vidí kolem dokola jeho atmosférický závoj. V závěrečné sekvenci Pluto nakonec zeslábne a je vidět s oběžnými drahami jeho menších měsíců. Lidstvo sice nemá v současnosti žádné plány se k Plutu vrátit, ale sonda New Horizons bude zřejmě nasměrována k dalšímu průletu kolem planetky, která je nyní známa jen jako 2014 MU69.

Štítky: Pluto, New horizons, Flyby, Video


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »