Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem Pluta

Uznání videa: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI, Stuart Robbins

Jaké by to bylo, proletět kolem Pluta? Kosmická sonda New Horizons učinila minulý červenec právě to a nadále odesílá úžasné snímky této trpasličí planety. Některé pečlivě vybrané snímky byly digitálně sestaveny do videa, na které se můžete podívat. Animace začíná přibližováním New Horizon k soustavě Pluta, přičemž Pluto a jeho největší měsíc Charon obíhají kolem společného těžiště. Jak se sonda snáší k Plutu, tak se dají téměř rozlišit překvapivé povrchové útvary, které ovšem naneštěstí rotací rychle mizí z dohledu. Sonda New Horizons potom prolétá kolem velké, fascinující, světlé a hladké srdcovité oblasti, která je nyní známá jako Tombaugh Regio. Sonda se pak otočí zpět k noční straně Pluta, takže vidí kolem dokola jeho atmosférický závoj. V závěrečné sekvenci Pluto nakonec zeslábne a je vidět s oběžnými drahami jeho menších měsíců. Lidstvo sice nemá v současnosti žádné plány se k Plutu vrátit, ale sonda New Horizons bude zřejmě nasměrována k dalšímu průletu kolem planetky, která je nyní známa jen jako 2014 MU69.

Štítky: Pluto, New horizons, Flyby, Video


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »