Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pojmenovány nově objevené měsíce Pluta

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Nově objevené měsíce Pluta už mají jména. Mezinárodní astronomická unie nyní pojmenovala čtrtý a pátý objevený měsíc Pluta, dříve známé jako P4 a P5, jmény Kerberos a Styx. Tyto malé měsíce objevil v roce 2011 a 2012 Hubblův kosmický dalekohled při přípravách na těsný průlet kosmické sondy New Horizons kolem Pluta v roce 2015. Keberos je jméno psa s mnoha hlavami z řecké mytologie, který chrání vstup do podzemí, zatímco Styx je jméno bohyně, která hlídá mytologickou řeku, které teče mezi Zemí a podzemním světem. Obě jména mají vztah k Plutu, který vládne mythické spodní oblasti. Jelikož neznáme odrazivost obou měsíců, tak je i jejich velikost dost neznámá, ale hrubý odhad je něco kolem 20 kilometrů v průměru. Kosmické sonda New Horizons má proletět kolem Pluta v roce 2015 a poskytne první jasné snímky této trpasličí planety a jejích společníků.

Štítky: Reflekční mlhovina, NGC 2170, Painting


36. vesmírný týden 2025

36. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 9. do 7. 9. 2025. Měsíc bude v neděli v úplňku a 7. 9. nastane úplné zatmění Měsíce. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, Saturn už celou noc. Slunce je aktivní a nastala erupce, po které nelze vyloučit slabší polární záři. Nejsilnější nosič současnosti Super Heavy úspěšně vynesl loď Starship, která následně úspěšně přečkala ohnivé peklo a dosedla na plánovaném místě v oceánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn a Neptun.

Saturn a Neptun. Pohyb obou planet v nocích od 19.8.2025 do 4.9.2025. Po pravé straně Saturna se pohybuje i jeho měsíc Japetus.

Další informace »