Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion nad a pod Tibetem

Uznání a copyright: Jeff Dai

Ta noc byla tak klidná, že jste mohli vidět Orion vycházet dolů. Neobvyklé představení bylo zachyceno jedinou expozicí, na které je vidět obloha kolem slavného souhvězdí Orion, a která je jak nahoře, tak v odrazu dole na klidné hladině jezera Gyirong Valley v Tibetu v Číně. Snímek byl pořízen touto dobou loni a je vidět pás Orionu ze tří hvězd, které jsou téměř svisle nad a pod pohořím Himaláje. Komplex mlhoviny v Orionu je vidět vpravo od hvězd pásu a ta červeně zářící kruhová struktura kolem Orionu je Barnardova smyčka. Vlevo je na snímku dvakrát vidět jasná červená hvězda Betelgeuse a vpravo je dvakrát vidět jasný modrý Rigel. Dobře známý Orion je vidět stále lépe, když na severní (jižní) polokouli přichází zima (léto).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Orion, Barnard's Loop, Tibet


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »