Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna v lovci Orionu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Hvězdné porodnice usazené v kosmickém prachu a zářícím vodíku v lovci Orionu se nacházejí na okraji obrovského molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let. Tento dech beroucí pohled zabírá přes dobře známé souhvězdí od hlavy až k patě (zleva doprava) a dále, asi 30 stupňů. Velká mlhovina v Orionu ve vzdálenosti 1500 světelných let je nejbližší velkou hvězdotvornou oblastí a zde je vidět vpravo a pod středem. Nalevo je mlhovina Koňská hlava, M78 a hvězdy Orionova pásu. Když položíte na obrázek kurzor, tak v rameni lovce uvidíte rudého obra Betelgeuse, jeho chodidle jasně modrý Rigel, nad ním jím osvětlovanou mlhovinu Hlava čarodějnice a vlevo poblíž Orionovy hlavy zářící mlhovinu Lambda Orionis (Meissa). Mlhovina v Orionu i jasné hvězdy jsou snadno vidět neozbrojeným okem, ale prachová mračna a emise z tohoto rozsáhlého mezihvězdného, na mlhoviny bohatého komplexu, jsou příliš slabé a daleko těžší je zaznamenat. Do mozaiky z širokopásmových teleskopických snímků byla přidána další data získaná přes úzkopásmové h-alfa filtry, aby vynikly všudepřítomné úponky energetizovaných atomů plynného vodíku jako v oblouku obří Barnardovy smyčky.

Štítky: Horsehead nebula, Orion, Star-formation, Mouse over


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »