Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Jen dřina, dřina a trápení; ať jen oheň plane a kotel bublá: možná, že by měl jít Macbeth na radu k mlhovině Hlava čarodějnice. Tato sugestivně tvarovaná reflekční mlhovina souvisí s jasnou hvězdou Rigel v souhvězdí Orion. Mlhovina Hlava čarodějnice, formálněji známá jako IC 2118, měří asi 50 světelných let a tvoří ji především mezihvězdná prachová zrna, která odrážejí světlo hvězdy Rigel. Modrá barva mlhoviny Hlava čarodějnice a prašného okolí Rigelu na tomto kosmickém portrétu není způsobena pouze intenzivním modrým světlem Rigelu, ale také tím, že prachová zrnka rozptylují modré světlo mnohem efektivněji, než světlo červené. Stejný fyzikální proces způsobuje, že se pozemská denní obloha jeví modrá, i když v atmosféře Země světlo rozptylují molekuly dusíku a kyslíku. Rigel, mlhovina Hlava čarodějnice a plyn s prachem kolem nich jsou asi 800 světelných let daleko.

Štítky: Orion, Reflekční mlhovina, Rigel, Witch Head Nebula


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »