Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz zvýrazněný

Uznání a copyright: VegaStar Carpentier

Vidíte to? Tato běžná otázka často předchází znovuobjevení jednoho z nejběžněji známých útvarů hvězd na severní obloze: Velkého vozu. Tato skupina hvězd je pravděpodobně jednou z věcí, které jste nejspíš viděli a bude vidět v každé další lidské generaci. Hvězdy ve Velkém vozu, které jsou vidět na tomto snímku, byly digitálně zvýrazněny a ve skutečnosti nejsou o mnoho jasnější, než okolní hvězdy. Snímek byl pořízen počátkem tohoto měsíce ve Francii. Velký vůz samotný ale není souhvězdí. I když je součástí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), tak Velký vůz je asterismus, který byl znám v různých společenstvích pod různými jmény. Pět hvězd ve Velkém vozu jsou v prostoru opravdu poblíž sebe a nejspíš vznikly téměř současně. Vzájemné pohyby hvězd způsobí, že Velký vůz v příštích 100 000 letech pomalu změní svůj zdánlivý vzhled.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Big dipper, Ursa major, Asterismus, Mouse over


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »