Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz zvýrazněný

Uznání a copyright: VegaStar Carpentier

Vidíte to? Tato běžná otázka často předchází znovuobjevení jednoho z nejběžněji známých útvarů hvězd na severní obloze: Velkého vozu. Tato skupina hvězd je pravděpodobně jednou z věcí, které jste nejspíš viděli a bude vidět v každé další lidské generaci. Hvězdy ve Velkém vozu, které jsou vidět na tomto snímku, byly digitálně zvýrazněny a ve skutečnosti nejsou o mnoho jasnější, než okolní hvězdy. Snímek byl pořízen počátkem tohoto měsíce ve Francii. Velký vůz samotný ale není souhvězdí. I když je součástí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), tak Velký vůz je asterismus, který byl znám v různých společenstvích pod různými jmény. Pět hvězd ve Velkém vozu jsou v prostoru opravdu poblíž sebe a nejspíš vznikly téměř současně. Vzájemné pohyby hvězd způsobí, že Velký vůz v příštích 100 000 letech pomalu změní svůj zdánlivý vzhled.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Big dipper, Ursa major, Asterismus, Mouse over


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »