Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna v lovci Orionu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Hvězdné porodnice usazené v kosmickém prachu a zářícím vodíku v lovci Orionu se nacházejí na okraji obrovského molekulárního mračna vzdáleného asi 1500 světelných let. Tento dech beroucí pohled zabírá přes dobře známé souhvězdí od hlavy až k patě (zleva doprava) a dále, asi 30 stupňů. Velká mlhovina v Orionu ve vzdálenosti 1500 světelných let je nejbližší velkou hvězdotvornou oblastí a zde je vidět vpravo a pod středem. Nalevo je mlhovina Koňská hlava, M78 a hvězdy Orionova pásu. Když položíte na obrázek kurzor, tak v rameni lovce uvidíte rudého obra Betelgeuse, jeho chodidle jasně modrý Rigel, nad ním jím osvětlovanou mlhovinu Hlava čarodějnice a vlevo poblíž Orionovy hlavy zářící mlhovinu Lambda Orionis (Meissa). Mlhovina v Orionu i jasné hvězdy jsou snadno vidět neozbrojeným okem, ale prachová mračna a emise z tohoto rozsáhlého mezihvězdného, na mlhoviny bohatého komplexu, jsou příliš slabé a daleko těžší je zaznamenat. Do mozaiky z širokopásmových teleskopických snímků byla přidána další data získaná přes úzkopásmové h-alfa filtry, aby vynikly všudepřítomné úponky energetizovaných atomů plynného vodíku jako v oblouku obří Barnardovy smyčky.

Štítky: Horsehead nebula, Orion, Star-formation, Mouse over


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »