Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste na konec světa podívat se na úplné zatmění Slunce? Pokud ano, překvapilo by vás najít tam už někoho jiného? V roce 2003 se Slunce, Měsíc, Antarktida a dva fotografové postavili v Antarktidě při neobvyklém úplném zatmění Slunce do jedné přímky. I přes tuto extrémní polohu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vypravila ke spodku světa, aby zakusila krátkodobé zmizení Slunce za Měsícem. Jedním ze získaných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány, aby realisticky simulovaly, jak zatmění vidělo přizpůsobivé lidské oko. V okamžiku záběru byly spolu Měsíc i Slunce nad antarktickým hřebenem. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelná vznešená sluneční korona. Zcela náhodou byl na jednom ze snímků zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji video kameru. Po jeho levici je vidět taška se zařízením a skládací křeslo. V pátek nastane úplné zatmění Slunce, které bude vidět ze severního Atlantského oceánu.

Štítky: Úplné zatmění, Antarktida, Korona


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »