Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste na konec světa podívat se na úplné zatmění Slunce? Pokud ano, překvapilo by vás najít tam už někoho jiného? V roce 2003 se Slunce, Měsíc, Antarktida a dva fotografové postavili v Antarktidě při neobvyklém úplném zatmění Slunce do jedné přímky. I přes tuto extrémní polohu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vypravila ke spodku světa, aby zakusila krátkodobé zmizení Slunce za Měsícem. Jedním ze získaných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány, aby realisticky simulovaly, jak zatmění vidělo přizpůsobivé lidské oko. V okamžiku záběru byly spolu Měsíc i Slunce nad antarktickým hřebenem. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelná vznešená sluneční korona. Zcela náhodou byl na jednom ze snímků zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji video kameru. Po jeho levici je vidět taška se zařízením a skládací křeslo. V pátek nastane úplné zatmění Slunce, které bude vidět ze severního Atlantského oceánu.

Štítky: Úplné zatmění, Antarktida, Korona


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »