Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste na konec světa podívat se na úplné zatmění Slunce? Pokud ano, překvapilo by vás najít tam už někoho jiného? V roce 2003 se Slunce, Měsíc, Antarktida a dva fotografové postavili v Antarktidě při neobvyklém úplném zatmění Slunce do jedné přímky. I přes tuto extrémní polohu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vypravila ke spodku světa, aby zakusila krátkodobé zmizení Slunce za Měsícem. Jedním ze získaných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány, aby realisticky simulovaly, jak zatmění vidělo přizpůsobivé lidské oko. V okamžiku záběru byly spolu Měsíc i Slunce nad antarktickým hřebenem. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelná vznešená sluneční korona. Zcela náhodou byl na jednom ze snímků zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji video kameru. Po jeho levici je vidět taška se zařízením a skládací křeslo. V pátek nastane úplné zatmění Slunce, které bude vidět ze severního Atlantského oceánu.

Štítky: Úplné zatmění, Antarktida, Korona


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »