Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění na konci světa

Uznání a copyright: Fred Bruenjes (moonglow.net)

Šli byste na konec světa podívat se na úplné zatmění Slunce? Pokud ano, překvapilo by vás najít tam už někoho jiného? V roce 2003 se Slunce, Měsíc, Antarktida a dva fotografové postavili v Antarktidě při neobvyklém úplném zatmění Slunce do jedné přímky. I přes tuto extrémní polohu se skupina nadšených pozorovatelů zatmění vypravila ke spodku světa, aby zakusila krátkodobé zmizení Slunce za Měsícem. Jedním ze získaných pokladů je obrázek nahoře, který se skládá ze čtyř jednotlivých snímků, které jsou digitálně zkombinovány, aby realisticky simulovaly, jak zatmění vidělo přizpůsobivé lidské oko. V okamžiku záběru byly spolu Měsíc i Slunce nad antarktickým hřebenem. V náhle nastalé temnotě se kolem Měsíce stala viditelná vznešená sluneční korona. Zcela náhodou byl na jednom ze snímků zachycen další fotograf, když zrovna kontroloval svoji video kameru. Po jeho levici je vidět taška se zařízením a skládací křeslo. V pátek nastane úplné zatmění Slunce, které bude vidět ze severního Atlantského oceánu.

Štítky: Úplné zatmění, Antarktida, Korona


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »