Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA/GSFC)

Většina fotografií nezachycuje odpovídajícím způsobem majestátnost Sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu na vlastní oči při úplném zatmění Slunce. Lidské oči se dokáží přizpůsobit a vidí útvary a rozsah, který fotografický film obvykle nedokáže. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je kombinací dvacetičtyř fotografií, které byly digitálné zpracovány, aby se zvýraznily slabé podrobnosti úplného zatmění, které nastalo v srpnu 1999. Vnější snímky sluneční korony byly digitálně upraveny, aby se zvýraznily slabé, vybíhající vlny a vlákna. Zvýrazněné vnitřní snímky obvykle tmavého Měsíce ukázaly jeho slabou záři od dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu nemusí zrovna panikařit, neboť doposud není žádné digitální zpracování obrazu nemůže nahradit požitek jež skýtá zkušenost úplného zatmění slunce. Příští úplné zatmění Slunce bude viditelné z některých míst Jižní Ameriky a Afriky 21. června.

Štítky: Slunce, Korona, Úplné zatmění


33. vesmírný týden 2025

33. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 8. do 17. 8. 2025. Měsíc po úplňku ubývá do poslední čtvrti. 12. 8. nastává maximum roje Perseid a blízké setkání Jupiteru a Venuše na ranní obloze. Aktivita Slunce se zvýšila a nastala slabší geomagnetická bouře. Posádka Crew-10 z ISS přistála zpět na Zemi. Zemřel Jim Lowell, známý hlavně z Apolla 13. Před dvaceti lety se k Marsu vydal Mars Reconnaissance Orbiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery

Další informace »