Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země při úplném zatmění Slunce

Uznání: Expedition 12 Crew, NASA

Jak vypadá Země při úplném zatmění Slunce? Oblast, ve které lidé vidí zatmění, se jeví tmavá, protože ji zakrývá stín Měsíce. Skvrna stínu ve skutečnosti letí po Zemi rychlostí téměř 2000 kilometrů za hodinu a místa na této dráze potemní jen na několik minut. Na obrázku je vidět Země při úplném zatmění Slunce v březnu 2006, jak byla vidět z Mezinárodní kosmické stanice. V pátek se zase Měsíc postaví před Slunce a bude vrhat další oválný stín, který bude tentokrát ubíhat částí severního Atlantského oceánu.

Štítky: Slunce, Země, Zatmění


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce

Setkání Venuše, Měsíce a Jupiteru v Blížencích.

Další informace »