Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře ze zahrádky

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

V noci ze 17. na 18. března se nad zahrádkami ve švédské Vallentuně, asi 30 km severně od Stockholmu, rozvinul deštník severních světel. Polární záře byly důsledkem nejsilnější geomagnetické bouře v tomto slunečním cyklu a té noci byly zachyceny z předzahrádek i zadních dvorků dokonce i v nižších šířkách, včetně amerického středozápadu. Skvělá příležitost pro lovce polárních září začala poté, co sluneční aktivita před dvěma dny způsobila koronální výtrysk hmoty a ten pak zasáhl zemskou magnetosféru. A jak se jmenuje ta zahradní hvězdárnička na pohledu vpravo? Observatoř Carpe Noctem, neboli Užij noci.

Štítky: Polární záře, Cme, Geomagnetic storm, Užij noci


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »