Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře ze zahrádky

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

V noci ze 17. na 18. března se nad zahrádkami ve švédské Vallentuně, asi 30 km severně od Stockholmu, rozvinul deštník severních světel. Polární záře byly důsledkem nejsilnější geomagnetické bouře v tomto slunečním cyklu a té noci byly zachyceny z předzahrádek i zadních dvorků dokonce i v nižších šířkách, včetně amerického středozápadu. Skvělá příležitost pro lovce polárních září začala poté, co sluneční aktivita před dvěma dny způsobila koronální výtrysk hmoty a ten pak zasáhl zemskou magnetosféru. A jak se jmenuje ta zahradní hvězdárnička na pohledu vpravo? Observatoř Carpe Noctem, neboli Užij noci.

Štítky: Polární záře, Cme, Geomagnetic storm, Užij noci


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »