Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční a zemský svit

Uznání: Dylan O'Donnell

Dnešní den nastává rovnodennost a nov. Pozoruhodné je načasování, k oběma geocentrickým událostem dochází během pouhých 13 hodin a Měsíc dosahuje fáze novu pouhých 14 hodin po svém přízemí, kdy je nejblíže Zemi. To činí ten nov na rovnodenost největším novem roku 2015, i když je to těžko vidět, jelikož je tato lunární fáze zcela tmavá, neboť je to noční strana obrácená k Zemi. I tak je na tomto dobře komponovaném snímku mladé měsíční fáze koncem ledna trochu vidět na měsíčním povrchu noc i den, přičemž noční strana je slabě osvětlená svitem Země, zatímco srpek denní strany jasně osvětluje svit Slunce. Ovšem někteří lidé dnes uvidí rovnodennosstní nov v siluetě! Zatmění Slunce při rovnodennosti se bude jevit úplné v pásu v Severním ledovém oceánu a částečné fáze budou vidět z Evropy, severní Afriky a západní Asie.

Štítky: Zemský svit, Měsíc, Rovnodennost, Sluneční zatmění, Přízemí


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »