Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní rovnodennostní zatmění

Uznání a copyright: Stan Honda

Začátkem jara se na ostrově Longyearbyen v norském arktickém souostroví Špicberky dá čekat studené počasí a plno sněhu. To se ovšem ukázalo jako dobré pro pozorování úprku umbrálního stínu Měsíce severem planety Země. Na 3 minuty se tato oblast při úplném zatmění Slunce 20. března ponořila do temnoty a tak dobře oblečení pozorovatelé mohli na mrazivě čisté obloze vidět temné Slunce. Dobře načasovaný snímek zachytil konec totality, kdy z obzoru utekl stín Měsíce a jak měsíční kotouč začal odkrývat Slunce, tak sluneční korona začala slábnout. Kolem měsíčního okraje už proudí přímé sluneční paprsky a vytvářejí prchavý jev blyštivého diamantového prstenu.

Galerie: Sluneční zatmění

Štítky: Tse, Sluneční zatmění, Rovnodennost


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »