Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled zpět na zatmělou Zemi

Uznání: Mir 27 Crew; copyright: CNES

Zde je vidět, jak vypadá Země při zatmění Slunce. Stín Měsíce zatemňuje část Země. Tento stín se po Zemi pohyboval rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu. Úplné zatmění mohou vidět jenom pozorovatelé uprostřed toho tmavého kruhu, ostatní vidí jen částečné zatmění, kdy Měsíc zakrývá jen část Slunce. Pěkný obrázek zatmění Slunce 11. srpna 1999 byl jedním z vůbec posledních pořízených z kosmické stanice Mir. Ty dva jasné body vlevo nahoře jsou Jupiter a Saturn. Stanice Mir byla z oběžné dráhy stažena při řízeném návratu v roce 2001.

Štítky: Země, Shadow, Total solar eclipse


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře na Znojemsku

Další informace »