Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero infračerveně

Uznání: R. Kennicutt (Steward Obs.) et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Tento vznášející se prstenec má rozměr galaxie. Ve skutečnosti to galaxie je, nebo přinejmenším část jedné z nich: fotogenické galaxie Sombrero, jedné z největších galaxií v blízké Kupě galaxií v Panně. Tmavé pásy prachu, které zakrývají střední část galaxie Sombrero v optickém světle, ve skutečnosti jasně září v infračerveném světle. Digitálně zaostřený snímek nahoře ukazuje infračervenou záři, kterou nedávno zachytil družicový Spitzerův kosmický dalekohled a je ve falešných barvách superponovaný na existující snímek pořízený Hubblovým kosmickým dalekohledem v optickém světle. Galaxie Sombrero, též známá jako M104, měří asi 50 000 světelných let a nachází se 28 miliónů světelných let daleko. M104 lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Sombrero galaxy, Infračervený, M104


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »