Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když Gemini posílá hvězdy na Paranal

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Z radiantu v souhvězdí Blíženců prší na planetu Zemi každoroční meteorický roj Geminid. Geminidy dnes v noci dosahují svého maxima, a to by mohlo být opravdu spektakulární. Na obrazu z několika snímků je ovšem zachyceno impozantní maximum tohoto roje v roce 2012. Na krásném nebi jsou na kompozitním obrazu pečlivě sestaveném z 30 expozic dlouhých vždy 20 sekund z tmavé chilské pouště Atacama nad observatoří Paranal, ESO zachyceny Geminidy. V popředí jsou čtyři Velmi velké dalekohledy (VLT), čtyři pomocné dalekohledy a přehlídkový dalekohled VLT, všechny jsou otevřené a pozorují. Na nebi je jasný Jupiter (vlevo), Orion (vlevo nahoře) a také slabé světlo Mléčné dráhy. Geminidy jsou prachem z oběžné dráhy aktivní planetky (asteroidu) 3200 Phaethon a meteory vstupují do zemské atmosféry rychlostí 22 kilometrů za sekundu.

Dnes v noci: Připojte se k živému chatu NASA na twiteru o Geminidách

Štítky: Geminids, Meteorický roj, Radiant


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »