Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když Gemini posílá hvězdy na Paranal

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Z radiantu v souhvězdí Blíženců prší na planetu Zemi každoroční meteorický roj Geminid. Geminidy dnes v noci dosahují svého maxima, a to by mohlo být opravdu spektakulární. Na obrazu z několika snímků je ovšem zachyceno impozantní maximum tohoto roje v roce 2012. Na krásném nebi jsou na kompozitním obrazu pečlivě sestaveném z 30 expozic dlouhých vždy 20 sekund z tmavé chilské pouště Atacama nad observatoří Paranal, ESO zachyceny Geminidy. V popředí jsou čtyři Velmi velké dalekohledy (VLT), čtyři pomocné dalekohledy a přehlídkový dalekohled VLT, všechny jsou otevřené a pozorují. Na nebi je jasný Jupiter (vlevo), Orion (vlevo nahoře) a také slabé světlo Mléčné dráhy. Geminidy jsou prachem z oběžné dráhy aktivní planetky (asteroidu) 3200 Phaethon a meteory vstupují do zemské atmosféry rychlostí 22 kilometrů za sekundu.

Dnes v noci: Připojte se k živému chatu NASA na twiteru o Geminidách

Štítky: Geminids, Meteorický roj, Radiant


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »