Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když Gemini posílá hvězdy na Paranal

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Z radiantu v souhvězdí Blíženců prší na planetu Zemi každoroční meteorický roj Geminid. Geminidy dnes v noci dosahují svého maxima, a to by mohlo být opravdu spektakulární. Na obrazu z několika snímků je ovšem zachyceno impozantní maximum tohoto roje v roce 2012. Na krásném nebi jsou na kompozitním obrazu pečlivě sestaveném z 30 expozic dlouhých vždy 20 sekund z tmavé chilské pouště Atacama nad observatoří Paranal, ESO zachyceny Geminidy. V popředí jsou čtyři Velmi velké dalekohledy (VLT), čtyři pomocné dalekohledy a přehlídkový dalekohled VLT, všechny jsou otevřené a pozorují. Na nebi je jasný Jupiter (vlevo), Orion (vlevo nahoře) a také slabé světlo Mléčné dráhy. Geminidy jsou prachem z oběžné dráhy aktivní planetky (asteroidu) 3200 Phaethon a meteory vstupují do zemské atmosféry rychlostí 22 kilometrů za sekundu.

Dnes v noci: Připojte se k živému chatu NASA na twiteru o Geminidách

Štítky: Geminids, Meteorický roj, Radiant


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »