Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto: Od hor k pláním

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Co je vidět na dosud nejostřejším pohledu na Pluto? Jak kosmická sonda New Horizons pokračuje v letu do vnější Slunenční soustavy, tak odesílá snímky s nejvyšším rozlišením ze svého historického červencového setkání s Plutem. Díváte se na jeden nedávno přijatý snímek s vysokým rozlišením. Vlevo je vrchovina al-Idrisi Montes, která se nejspíš skládá především z bloků pevného dusíku. Ostrá přechodová linie vede k ledovým pláním vpravo, které tvoří část srdcovitého útvaru známého jako Sputnik Planum. Proč mají pláně texturu s jámami v ledu a tvoří segmenty není v současnosti známo. Snímek byl pořízen asi 15 minut před nejtěsnějším přiblížením a ukazuje oblast o rozměru asi 30 kilometrů. Kosmická sonda New Horizons má nyní v plánu proletět kolem objektu Kuiperova pásu 2014 MU 69 na Nový rok 2019.

Členové AAS: Jak vám pomáhá APOD?

Štítky: Pluto, New horizons, Plains


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »