Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto: Od hor k pláním

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Co je vidět na dosud nejostřejším pohledu na Pluto? Jak kosmická sonda New Horizons pokračuje v letu do vnější Slunenční soustavy, tak odesílá snímky s nejvyšším rozlišením ze svého historického červencového setkání s Plutem. Díváte se na jeden nedávno přijatý snímek s vysokým rozlišením. Vlevo je vrchovina al-Idrisi Montes, která se nejspíš skládá především z bloků pevného dusíku. Ostrá přechodová linie vede k ledovým pláním vpravo, které tvoří část srdcovitého útvaru známého jako Sputnik Planum. Proč mají pláně texturu s jámami v ledu a tvoří segmenty není v současnosti známo. Snímek byl pořízen asi 15 minut před nejtěsnějším přiblížením a ukazuje oblast o rozměru asi 30 kilometrů. Kosmická sonda New Horizons má nyní v plánu proletět kolem objektu Kuiperova pásu 2014 MU 69 na Nový rok 2019.

Členové AAS: Jak vám pomáhá APOD?

Štítky: Pluto, New horizons, Plains


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »