Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevné oblouky nad Buenos Aires

Uznání a copyright: Sergio Montúfar (Planetario Ciudad de La Plata, pna)

Co je to za barevné oblouky na obloze? Podobně, jako duha vzniká při dešti, tak tak oblouky slunečního světla rozložené do barevných komponent mohou být důsledkem vználešní ledových krystalků v zemské atmosféře, které dohromady působí jako obří hranol. Vrchol barevného oblouku je typyčtější jako součást 22 stupňového halo okolo Slunce, když šestiboké ledové krystaly lámou sluneční světlo mezi dvěma z šesti stěn. Ten dolní barevný oblouk je více neobvyklý. Někdy se nazývá ohnivá duha, ale tento cirkumhorizontální oblouk nevzniká ani od ohně, dokonce ani od deště, ale od ledu. Řady horizontálních, tenkých, plochých ledových krystalků ve vysokých cirrech lámou sluneční světlo mezi horní a dolní stěnou směrem k pozorovateli. Tyto oblouky se objevují pouze tehdy, když je Slunce výše než 58 stupňů nad obzorem. Tato obloha byla k vidění minulý měsíc v časném odpoledni na severozápadě nad ulicí Diagonála La Plata, Buenos Aires, Argentina.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: 22 degree halo, Circumhorizon arc, Argentina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »