Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhová duha nad Austrálií

Uznání a copyright: Colin Leonhardt (Birdseye View Photography)

Už jste někdy viděli úplnou duhu? Ze země je typicky vidět jenom horní část duhy, protože směry k zemi mají méně kapek. Ze vzduchu ovšem lze častěji vidět i celý kruh, plných 360 stupňů duhy. Nahoře je vidět plný kruh duhy zachycený nad pláží Cottesloe nedaleko Perthu v Austrálii loni z vrtulníku, který letěl mezi zapadajícím Sluncem a deštěm. Na pozorovateli závislý jev způsobují především vnitřní odrazy slunečního světla kapkami, přičemž tato duha o průměru 84 stupňů netknutá sledovala vrtulník asi 5 kilometrů. Bonusem byla druhá duha vně té první, která byla slabší a s barvami v opačném pořadí.

Astrofotografové APODů: Byla vaše práce někdy využita pro vědecký objev?

Štítky: Rainbow, Double rainbow, Full circle


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »