Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: José Jiménez Priego

Mlhovina Koňská hlava je jednou z nejznámějších mlhovin na obloze. Je vidět jako tmavý výběžek do červené emisní mlhoviny v centru fotografie nahoře. Útvar koňské hlavy je tmavý proto, protože je to ve skutečnosti neprůsvitné mračno prachu, které se nachází před jasně červenou emisní mlhovinou. Podobně jako mračna v zemské atmosféře, tak i toto kosmické mračno dostalo svůj rozpoznatelný tvar náhodou. Vnitřní pohyby v mračnu za mnoho tisíc let jeho vzhled jistě změní. Červená barva emisní mlhoviny je způsobena rekombinací elektronů s protony za vzniku atomů vodíku. Na snímku vlevo je oranžová mlhovina Plamen, která také obsahuje filamenty tmavého prachu. Vlevo dole od mlhoviny Koňská hlava na snímku je modravá reflexní mlhovina, která odráží od okolních hvězd především modré světlo.
Oprava: Na chybné použití slova reflekční namísto reflexní upozornil Tomáš Brázdil.

Přednášky APOD zdarma: Editor bude v lednu přednášet ve Filadelfii a v New York City.

Štítky: Flame nebula, Horsehead nebula, Interstellar dust


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »