Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy z jihu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Pozemský každoroční meteorický roj Geminid nezklamal a vyvrcholil před úsvitem 14. prosince, když se naše dobrá planeta pohroužila do prachu z aktivní planetky 3200 Phaethon. Na obrázku nočního nebe na jižní polokouli meteory proudí z radiantu v Blížencích (Gemini). K vytvoření obrázku bylo třeba pořídit mnoho jednotlivých záznamů meteoru v průběhu přes 5 hodin. Do výsledného kompozitního obrazu byly začleněny vůči hvězdnaté obloze nad dvojitým 6,5 Magellanovým dalekohledem Carnegiho observatoře v Las Campanas v Chile. Je vidět jasně zářící Rigel v Orionu a Sirius, stejně jako Mléčná dráha, která se táhne až do zenitu. Radiant meteorického roje vedle dvojice hvězd Castor a Pollux v Blížencích (Gemini) je nízko a blízko u obzoru. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož rovnoběžné dráhy meteorů se v dálce zdánlivě sbíhají. Geminidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.
Oprava: Na zapomenuté sekundy v poslední větě upozornil Jiří Voříšek.

Štítky: Geminids, Meteorický roj, Radiant


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »