Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy z jihu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Pozemský každoroční meteorický roj Geminid nezklamal a vyvrcholil před úsvitem 14. prosince, když se naše dobrá planeta pohroužila do prachu z aktivní planetky 3200 Phaethon. Na obrázku nočního nebe na jižní polokouli meteory proudí z radiantu v Blížencích (Gemini). K vytvoření obrázku bylo třeba pořídit mnoho jednotlivých záznamů meteoru v průběhu přes 5 hodin. Do výsledného kompozitního obrazu byly začleněny vůči hvězdnaté obloze nad dvojitým 6,5 Magellanovým dalekohledem Carnegiho observatoře v Las Campanas v Chile. Je vidět jasně zářící Rigel v Orionu a Sirius, stejně jako Mléčná dráha, která se táhne až do zenitu. Radiant meteorického roje vedle dvojice hvězd Castor a Pollux v Blížencích (Gemini) je nízko a blízko u obzoru. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož rovnoběžné dráhy meteorů se v dálce zdánlivě sbíhají. Geminidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.
Oprava: Na zapomenuté sekundy v poslední větě upozornil Jiří Voříšek.

Štítky: Geminids, Meteorický roj, Radiant


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »