Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy z jihu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Pozemský každoroční meteorický roj Geminid nezklamal a vyvrcholil před úsvitem 14. prosince, když se naše dobrá planeta pohroužila do prachu z aktivní planetky 3200 Phaethon. Na obrázku nočního nebe na jižní polokouli meteory proudí z radiantu v Blížencích (Gemini). K vytvoření obrázku bylo třeba pořídit mnoho jednotlivých záznamů meteoru v průběhu přes 5 hodin. Do výsledného kompozitního obrazu byly začleněny vůči hvězdnaté obloze nad dvojitým 6,5 Magellanovým dalekohledem Carnegiho observatoře v Las Campanas v Chile. Je vidět jasně zářící Rigel v Orionu a Sirius, stejně jako Mléčná dráha, která se táhne až do zenitu. Radiant meteorického roje vedle dvojice hvězd Castor a Pollux v Blížencích (Gemini) je nízko a blízko u obzoru. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož rovnoběžné dráhy meteorů se v dálce zdánlivě sbíhají. Geminidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.
Oprava: Na zapomenuté sekundy v poslední větě upozornil Jiří Voříšek.

Štítky: Geminids, Meteorický roj, Radiant


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »