Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet za úsvitu

Uznání a copyright: Jose Antonio Hervás

Koncem ledna a v nadcházejících několika dnech v únoru mohou lidé brzy ráno přes úsvitem uvidět pouhým okem pět planet. Někdo by ovšem mohl říci, že vidí na tomto panoramatickém pohled z mořeského pobřeží šest, jelikož se nad obzorem 27. ledna toulalo pět planet spolu s jasným úbývajícím Měsícem. pět planet je seřazeno téměř přesně v rovině ekliptiky, ovšem ne se Sluncem, na obloze jsou úhlu větším než 100 stupňů. Na předúsvitovou scénu právě dorazil prchavý Merkur, který stojí nad jihovýchodním obzorem ve zlatavém světle blížícího se východu.

Štítky: Merkur, Venuše, Saturn, Mars, Jupiter


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Slabá polární záře nad Pálavou při G2 .

Další informace »