Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Města v noci

Uznání: NASA, Scott Kelly

Při pohledu na jih z výšky 400 kilometrů tento úžasný snímek z oběžné dráhy zachytil světla Tokia a měst středního a jižního Japonska jak přes rozervané mraky září nahoru. Perspektivu kosmického pohybu zachytil loni v červenci astronaut Scott Kelly při svém pobytu na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Křivku temného okraje planety Země sledují tenké pruhy světélkování vzduchu a za nimi se nacházejí hvězdy ze souhvězdí Kentaurus a z jižní oblohy. V popředí jsou připojené lodi Sojuz (dole) a Progress s rozvinutými slunečními panely. Kelly se tento týden po své roční misi ve vesmíru vrátil na Zemi.

Štítky: Japonsko, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »