Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance z SDO

Uznání videa: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Jeden z nejúžasnějších pohledů je ten na sluneční protuberanci. Sluneční družice NASA SDO (Solar Dynamic Observatory) zachytila v roce 2011 působivě velkou protuberanci, která vytryskla z jeho povrchu. Tento dramatický výbuch je zachycen v ultrafialovém světle na zrychleném videu nahoře, které pokrývá 90 minut a kde každé políčko bylo pořízeno co 24 sekund. Měřítko protuberance je obrovské, je to celá Země, která by se snadno vešla do plápolající záclony horkého plynu. Sluneční protuberance je usměrňována a někdy udržována nad slunečním povrchem slunečním magnetickým polem. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může propuknout do koronálního výronu hmoty CME (Coronal Mass Ejection), přičemž se do Sluneční soustavy vyvrhuje žhavý plyn. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jak Slunce prochází slunečním maximem, tak sluneční aktivita jako jsou eruptivní protuberance bude za několik let méně častá.

Štítky: Slunce, Solar prominence, Eruptivní protuberance, Video


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »