Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance z SDO

Uznání videa: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Jeden z nejúžasnějších pohledů je ten na sluneční protuberanci. Sluneční družice NASA SDO (Solar Dynamic Observatory) zachytila v roce 2011 působivě velkou protuberanci, která vytryskla z jeho povrchu. Tento dramatický výbuch je zachycen v ultrafialovém světle na zrychleném videu nahoře, které pokrývá 90 minut a kde každé políčko bylo pořízeno co 24 sekund. Měřítko protuberance je obrovské, je to celá Země, která by se snadno vešla do plápolající záclony horkého plynu. Sluneční protuberance je usměrňována a někdy udržována nad slunečním povrchem slunečním magnetickým polem. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může propuknout do koronálního výronu hmoty CME (Coronal Mass Ejection), přičemž se do Sluneční soustavy vyvrhuje žhavý plyn. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jak Slunce prochází slunečním maximem, tak sluneční aktivita jako jsou eruptivní protuberance bude za několik let méně častá.

Štítky: Slunce, Solar prominence, Eruptivní protuberance, Video


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »