Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance z SDO

Uznání videa: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Jeden z nejúžasnějších pohledů je ten na sluneční protuberanci. Sluneční družice NASA SDO (Solar Dynamic Observatory) zachytila v roce 2011 působivě velkou protuberanci, která vytryskla z jeho povrchu. Tento dramatický výbuch je zachycen v ultrafialovém světle na zrychleném videu nahoře, které pokrývá 90 minut a kde každé políčko bylo pořízeno co 24 sekund. Měřítko protuberance je obrovské, je to celá Země, která by se snadno vešla do plápolající záclony horkého plynu. Sluneční protuberance je usměrňována a někdy udržována nad slunečním povrchem slunečním magnetickým polem. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc a může propuknout do koronálního výronu hmoty CME (Coronal Mass Ejection), přičemž se do Sluneční soustavy vyvrhuje žhavý plyn. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Jak Slunce prochází slunečním maximem, tak sluneční aktivita jako jsou eruptivní protuberance bude za několik let méně častá.

Štítky: Slunce, Solar prominence, Eruptivní protuberance, Video


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »