Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný útvar v jezeře na Titanu nyní zmizel

Uznání: Cassini Radar Mapper, Cornell, JPL, ESA, NASA

Co je za měnící se objekt v mrazivém uhlovodíkovém moři na Titanu? Radarové obrazy z kosmické sondy Cassini, která je družicí Saturnu, zaznamenávají povrch mraky pokrytého měsíce Titanu už léta. Při zobrazování plochého a tudíž radarově tmavého povrchu metanového a etanového jezera zvaného Ligeia Mare se v červenci 2013 objevil objekt, který tam nebyl v roce 2007. Následná pozorování v srpnu 2014 znovu objekt nalezla, ale změněný. Na snímku zveřejněném minulý týden se zdá, že se objekt v lednu 2015 ztratil. Obraz ve falešných barvách ukazuje, jak se 20 km dlouhý objekt objevil, změnil a zmizel. Mezi současná spekulativní vysvětlení patří vlny, bubliny pěny a plovoucí pevné skupenství, ale stále se nic s jistotou neví. Možná, že budoucí pozorování, zvláště závěrečný blízký průlet sondy Cassini kolem Titanu v dubnu 2017 může tuto hádanku rozřešit, nebo přidat další spekulace.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1200+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Titan, Saturn, Lake


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »