Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný útvar v jezeře na Titanu nyní zmizel

Uznání: Cassini Radar Mapper, Cornell, JPL, ESA, NASA

Co je za měnící se objekt v mrazivém uhlovodíkovém moři na Titanu? Radarové obrazy z kosmické sondy Cassini, která je družicí Saturnu, zaznamenávají povrch mraky pokrytého měsíce Titanu už léta. Při zobrazování plochého a tudíž radarově tmavého povrchu metanového a etanového jezera zvaného Ligeia Mare se v červenci 2013 objevil objekt, který tam nebyl v roce 2007. Následná pozorování v srpnu 2014 znovu objekt nalezla, ale změněný. Na snímku zveřejněném minulý týden se zdá, že se objekt v lednu 2015 ztratil. Obraz ve falešných barvách ukazuje, jak se 20 km dlouhý objekt objevil, změnil a zmizel. Mezi současná spekulativní vysvětlení patří vlny, bubliny pěny a plovoucí pevné skupenství, ale stále se nic s jistotou neví. Možná, že budoucí pozorování, zvláště závěrečný blízký průlet sondy Cassini kolem Titanu v dubnu 2017 může tuto hádanku rozřešit, nebo přidat další spekulace.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1200+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Titan, Saturn, Lake


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »