Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný útvar v jezeře na Titanu nyní zmizel

Uznání: Cassini Radar Mapper, Cornell, JPL, ESA, NASA

Co je za měnící se objekt v mrazivém uhlovodíkovém moři na Titanu? Radarové obrazy z kosmické sondy Cassini, která je družicí Saturnu, zaznamenávají povrch mraky pokrytého měsíce Titanu už léta. Při zobrazování plochého a tudíž radarově tmavého povrchu metanového a etanového jezera zvaného Ligeia Mare se v červenci 2013 objevil objekt, který tam nebyl v roce 2007. Následná pozorování v srpnu 2014 znovu objekt nalezla, ale změněný. Na snímku zveřejněném minulý týden se zdá, že se objekt v lednu 2015 ztratil. Obraz ve falešných barvách ukazuje, jak se 20 km dlouhý objekt objevil, změnil a zmizel. Mezi současná spekulativní vysvětlení patří vlny, bubliny pěny a plovoucí pevné skupenství, ale stále se nic s jistotou neví. Možná, že budoucí pozorování, zvláště závěrečný blízký průlet sondy Cassini kolem Titanu v dubnu 2017 může tuto hádanku rozřešit, nebo přidat další spekulace.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1200+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Titan, Saturn, Lake


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »