Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný útvar v jezeře na Titanu nyní zmizel

Uznání: Cassini Radar Mapper, Cornell, JPL, ESA, NASA

Co je za měnící se objekt v mrazivém uhlovodíkovém moři na Titanu? Radarové obrazy z kosmické sondy Cassini, která je družicí Saturnu, zaznamenávají povrch mraky pokrytého měsíce Titanu už léta. Při zobrazování plochého a tudíž radarově tmavého povrchu metanového a etanového jezera zvaného Ligeia Mare se v červenci 2013 objevil objekt, který tam nebyl v roce 2007. Následná pozorování v srpnu 2014 znovu objekt nalezla, ale změněný. Na snímku zveřejněném minulý týden se zdá, že se objekt v lednu 2015 ztratil. Obraz ve falešných barvách ukazuje, jak se 20 km dlouhý objekt objevil, změnil a zmizel. Mezi současná spekulativní vysvětlení patří vlny, bubliny pěny a plovoucí pevné skupenství, ale stále se nic s jistotou neví. Možná, že budoucí pozorování, zvláště závěrečný blízký průlet sondy Cassini kolem Titanu v dubnu 2017 může tuto hádanku rozřešit, nebo přidat další spekulace.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1200+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Titan, Saturn, Lake


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »