Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plavba antarktického ledovce

Uznání: MODIS, Terra, NASA

Která část New Yorku se odlomila a narazila do New Jersey? Obě území jsou zakotveny v pevninském masívu, takže není pravděpodobné, že by k tomu došlo, ale k události podobných rozměrů došlo v minulých 3 měsících u pobřeží Antarktidy. Ledovec B-15A o velikosti ostrova Long Island v New Yorku přeplul 100 kilometrů Rossovým mořem a narazil na podmořskou mělčinu těsně před očekávanou srážkou s masivem ledového jazyka Drygalski, který je vidět vpravo dole na posledním obrázku. Jelikož je na zemské jižní polokouli léto, tak se od poměrně teplého počasí očekávalo, že roztaje a vyčistí většinu okolního ledu, ale B-15A zabránil většině tohoto ledu odplout do moře. Tím vznikl problém nejenom pro lodi, které zásobují stanici McMurdo, ale také pro tučňáky, kteří čekali, že budou moci plavat. Větší Rossův ledový šelf, od kterého se B-15A oddělil, už v minulých letech ztratil několik velkých ledovců.

Štítky: Antarktida, Iceberg, B-15A, Animated gif


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »