Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru ve 3D

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Nejvnitřnější planeta Merkur přešla 9. května PŘED Sluncem. I když snímky této události mají jen dva rozměry, tak volný pohled na tento stereo pár umožňuje pozoruhodnou třírozměrnou perspektivu na tento přechod. Tyto snímky byly pořízeny s odstupem 23 minut a byly pootočeny tak, že je poloha Merkuru mezi nimi posunutá horizontálně. Výsledkem je, že orbitální pohyb Merkuru vytvořil přehnaně velkou paralaxu a tak nasimuloval binokulární vidění. Svižná orbitální rychlost 47,4 kilometru za sekundu planetu mezi oběma expozicemi posunula o více než 65 000 kilometrů. Nejprve byl pořízen levý snímek, který je ovšem určen pro pravé oko, takže aby se malá silueta Merkuru vznášela v popředí, tak je zapotřebí zkříženého pohledu. Zkuste to. Pomůže splynutí textu pod obrázky.

Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Merkur, Přechod, Stereo


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »