Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Europy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute

Tento snímek ve vylepšených barvách pokrývá na povrchu Jupiterova slibného měsíce Europa oblast 350 x 750 kilometrů. Podrobný obrázek kombinuje data s vysokým rozlišením s barevnými daty s nízkým rozlišením z kosmické sondy Galileo z roku 1998. Předpokládá se, že pod hladkými ledovými pláněmi, dlouhými zlomy a změtí bloků chaotického terénu se dole skrývá hluboký oceán slané kapalné vody. Ačkoliv je tento ledem pokrytý cizí svět oceánu vně zóny života ve Sluneční soustavě, tak nové výzkumy ukazují na potenciální chemii, která by mohla vytvářet kyslík a vodík, což jsou klíčové indikátory energie důležité pro život a které by mohly vznikat v množstvích, které jsou srovnatelné s planetou Zemí. Vodík by mohl vznikat chemickými reakcemi slané vody v kontaktu se skalnatým dnem oceánu. Kyslík a další složky, které reagují s vodíkem by přišly z povrchu Europy. Molekuly vodního ledu by se mohly dělit intenzivním tokem vysokoenergetického záření Jupiteru a mohly by vstupovat do oceánu Europy shora.

Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Europa, Galileo, Linea, Voda


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »