Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Europy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute

Tento snímek ve vylepšených barvách pokrývá na povrchu Jupiterova slibného měsíce Europa oblast 350 x 750 kilometrů. Podrobný obrázek kombinuje data s vysokým rozlišením s barevnými daty s nízkým rozlišením z kosmické sondy Galileo z roku 1998. Předpokládá se, že pod hladkými ledovými pláněmi, dlouhými zlomy a změtí bloků chaotického terénu se dole skrývá hluboký oceán slané kapalné vody. Ačkoliv je tento ledem pokrytý cizí svět oceánu vně zóny života ve Sluneční soustavě, tak nové výzkumy ukazují na potenciální chemii, která by mohla vytvářet kyslík a vodík, což jsou klíčové indikátory energie důležité pro život a které by mohly vznikat v množstvích, které jsou srovnatelné s planetou Zemí. Vodík by mohl vznikat chemickými reakcemi slané vody v kontaktu se skalnatým dnem oceánu. Kyslík a další složky, které reagují s vodíkem by přišly z povrchu Europy. Molekuly vodního ledu by se mohly dělit intenzivním tokem vysokoenergetického záření Jupiteru a mohly by vstupovat do oceánu Europy shora.

Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Europa, Galileo, Linea, Voda


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »