Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Povrch Europy

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute

Tento snímek ve vylepšených barvách pokrývá na povrchu Jupiterova slibného měsíce Europa oblast 350 x 750 kilometrů. Podrobný obrázek kombinuje data s vysokým rozlišením s barevnými daty s nízkým rozlišením z kosmické sondy Galileo z roku 1998. Předpokládá se, že pod hladkými ledovými pláněmi, dlouhými zlomy a změtí bloků chaotického terénu se dole skrývá hluboký oceán slané kapalné vody. Ačkoliv je tento ledem pokrytý cizí svět oceánu vně zóny života ve Sluneční soustavě, tak nové výzkumy ukazují na potenciální chemii, která by mohla vytvářet kyslík a vodík, což jsou klíčové indikátory energie důležité pro život a které by mohly vznikat v množstvích, které jsou srovnatelné s planetou Zemí. Vodík by mohl vznikat chemickými reakcemi slané vody v kontaktu se skalnatým dnem oceánu. Kyslík a další složky, které reagují s vodíkem by přišly z povrchu Europy. Molekuly vodního ledu by se mohly dělit intenzivním tokem vysokoenergetického záření Jupiteru a mohly by vstupovat do oceánu Europy shora.

Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Europa, Galileo, Linea, Voda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »