Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo z Atacamy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Navzdory své pověsti astronomického ráje je v chilské poušti Atacama letos vlivem silném tichomořského El Nino častěji zamračeno. Kopule dvou 6,5 metrových Magellanových dalekohledů Carnegiho observatoře Las Campanas byly 13. května v jednom z nejsušších a nejtmavších míst na na Zemi zavřeny. I tak panoráma noční krajiny ozařuje Měsíc v první čtvrti s jasnými hvězdami a kolem měsíčního kotouče je krásné, jasné halo. Úhlový průměr halo je 22 stupňů. Úhel nezávisí na jasnosti nebo fázi Měsíce, ale je dán hexagonální geometrií atmosférických ledových krystalů, které měsíční světlo odrážejí a lámou. Ta jasná hvězda uvnitř poloměru halo byla tu noc ve skutečnosti planeta Jupiter. Daleko vlevo halo lemuje nejjasnější hvězda Sírius a vpravo je Arcturus.

Štítky: Atacama, Moon halo, Magellan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »