Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion ve viditelném a infračerveném světle

Uznání a copyright: Infrared: NASA, Spitzer Space Telescope; Visible: Oliver Czernetz, Siding Spring Obs.

Velká mlhovina v Orionu je barevné místo. Pouhým okem je vidět jako malá mlhavá skvrna v souhvězdí Orion. Snímky na více vlnových délkách s dlouhými expozicemi jako je tento ovšem Mlhovinu v Orionu ukazují jako rušné místo mladých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Na tomto digitálním kompozitu jsou vidět nejenom tři barvy viditelného světla, ale také čtyři barvy infračerveného světla pořízeného dalekohledem NASA na oběžné dráze Spitzerovým kosmickým dalekohledem. Energie pro většinu Mlhoviny v Orionu (M42) pochází ze čtyř nejjasnějších hvězd v mlhovině, z Trapézu. Mnohé z filamentárních struktur, které jsou vidět, jsou ve skutečnosti rázové vlny, fronty, kde se rychle se pohybující materiál srazil s pomalejším plynem. Mlhovina v Orionu měří asi 40 světelných let a nachází se asi 1500 světelných let daleko ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Infračervený


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »