Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion ve viditelném a infračerveném světle

Uznání a copyright: Infrared: NASA, Spitzer Space Telescope; Visible: Oliver Czernetz, Siding Spring Obs.

Velká mlhovina v Orionu je barevné místo. Pouhým okem je vidět jako malá mlhavá skvrna v souhvězdí Orion. Snímky na více vlnových délkách s dlouhými expozicemi jako je tento ovšem Mlhovinu v Orionu ukazují jako rušné místo mladých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Na tomto digitálním kompozitu jsou vidět nejenom tři barvy viditelného světla, ale také čtyři barvy infračerveného světla pořízeného dalekohledem NASA na oběžné dráze Spitzerovým kosmickým dalekohledem. Energie pro většinu Mlhoviny v Orionu (M42) pochází ze čtyř nejjasnějších hvězd v mlhovině, z Trapézu. Mnohé z filamentárních struktur, které jsou vidět, jsou ve skutečnosti rázové vlny, fronty, kde se rychle se pohybující materiál srazil s pomalejším plynem. Mlhovina v Orionu měří asi 40 světelných let a nachází se asi 1500 světelných let daleko ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Infračervený


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »