Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion ve viditelném a infračerveném světle

Uznání a copyright: Infrared: NASA, Spitzer Space Telescope; Visible: Oliver Czernetz, Siding Spring Obs.

Velká mlhovina v Orionu je barevné místo. Pouhým okem je vidět jako malá mlhavá skvrna v souhvězdí Orion. Snímky na více vlnových délkách s dlouhými expozicemi jako je tento ovšem Mlhovinu v Orionu ukazují jako rušné místo mladých hvězd, horkého plynu a tmavého prachu. Na tomto digitálním kompozitu jsou vidět nejenom tři barvy viditelného světla, ale také čtyři barvy infračerveného světla pořízeného dalekohledem NASA na oběžné dráze Spitzerovým kosmickým dalekohledem. Energie pro většinu Mlhoviny v Orionu (M42) pochází ze čtyř nejjasnějších hvězd v mlhovině, z Trapézu. Mnohé z filamentárních struktur, které jsou vidět, jsou ve skutečnosti rázové vlny, fronty, kde se rychle se pohybující materiál srazil s pomalejším plynem. Mlhovina v Orionu měří asi 40 světelných let a nachází se asi 1500 světelných let daleko ve stejném spirálním rameni naší Galaxie, jako Slunce.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Infračervený


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »