Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna mlhoviny v Lodním kýlu

Uznání a copyright: John Ebersole

Jaké tvary číhají v závoji mlhoviny v Lodním kýlu? Ty temné zlověstné figury jsou ve skutečnosti molekulární mraky, uzlíky molekulárního plynu a prachu tak husté, že se staly neprůhledné. Pro srovnání, tato mračna jsou mnohem méně hustá, než mračna v zemské atmosféře. Díváte se na podrobný snímek jádra mlhoviny v Lodním kýlu (Carina), na tu část, kde jsou zvláště výrazné temné i barevné mraky prachu a plynu. Snímek byl pořízen minulý měsíc z observatoře Siding Spring v Austrálii. I když se mlhovina skládá především z vodíku, který je zde vidět zeleně, tak na snímku jsou vidět také barvy stopových množství síry a kyslíku, které jsou vidět červeně a modře. Celá mlhovina v Lodním kýlu (Carina) katalogizovaná jako NGC 3372 měří přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodní kýl (Carina). Nejenergetičtější hvězda v mlhovině eta Carinae byla v letech 1830-tých jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale potom prudce zeslábla.

Štítky: Dark clouds, Mlhovina Lodní záď, Eta Carina


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »