Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Emmanuel Mallart

V jednom z nejznámějších souhvězdí na noční obloze, zatoulané 1500 světelných let daleko, září Mlhovina v Orionu a tmavá mlhovina Koňská hlava jako kontrastní kosmické obrazy. Obě mlhoviny jsou vidět na této nádherné kompozitní fotografii spolu s dalšími mlhovinami jako součást obřího komplexu molekulárních mračen v Orionu, který samotný napříč měří stovky světelných let. Skvostná Mlhovina v Orionu (M42) se nachází vespod snímku. Tyto jasné centrální oblasti emisní mlhoviny byly zachyceny na citlivý film poměrně krátkou expozicí 30 sekund. Nad M42 jsou kupy nápadných modravých reflekčních mlhovin a slabší načervenalé emisní mlhoviny zaznamenané na dodatečných expozicích s délkou trvání až 40 minut. Koňská hlava se jeví jako tmavá mlhovina, malá silueta notched proti dlouhé červené záři vlevo nahoře. Nejvýchodnější hvězda pásu Oriona Alnitak je vidět jako nejjasnější hvězda nad Koňskou hlavou. Hned nalevo od Alnitaku je mlhovina Plamen s mraky jasné emise a dramatickými tmavými prachovými pásy. Teleskopické expozice byly pořízeny v září 2001 z Jižních francouzských Alp ve výšce 2800 metrů (o něco blíže ke hvězdám!).

Štítky: Emisní mlhovina, M42, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Mlhovina Orion, Horsehead nebula, Flame nebula


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »