Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění pod jižní oblohou

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory)

Toto úžasné panoráma bylo zachyceno v noci plné barev z 27. na 28. září pod jižní oblohou z observatoře Carngegie Las Campanas. Nad kopulemi dvojčat 6,5 metrových Magellanových dalekohledů visí difuzní záře a temné průrvy v Mléčné dráze. Oči ale nejvíce přitahuje temně červená zář Měsíce. Měsíc je při tolik očekávaném perigeovém úplném zatmění a jeho povrch odráží paprsky zapadajícího slunce rozptýlené a lámané do kuželovité umbry. Citlivá digitální kamera zachytila tu noc vedle barev zatmělého Měsíce i jiné barvy, včetně červených a zelených odstínů světelkování atmosféry. Přes červené světélkování vzduchu lze pod Měsícem také spatřit malou rozmazanou šmouhu Galaxie v Andromedě a světla na obzoru. Na úplném panorámatu jsou zcela vlevo vidět i Magellanova mračna, satelitní galaxie Mléčné dráhy.

Štítky: Tle, Lunární zatmění, Magellanic clouds, Mléčná dráha


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »