Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sezónní pramínky nasvědčují tekoucí vodě na Marsu

Image Credit: NASA, JPL, U. Arizona

Jak vznikají ty proměnlivé proužky na Marsu? Tyto tmavé útvary se nazývají RSL (Recurring Slope Linea) a začínají na svazích kopců a kráterů, ale obvykle nedosáhnou až dolů. Co je ještě více zvláštní, že se tyto pruhy mění podle ročního období, za teplého počasí vypadají svěže a narůstají a přes zimu mizí. Po mnohém zkoumání, včetně nedávných chemických analýz, vyvstala přední hypotéza, že tyto pruhy způsobuje nová kapalná slaná voda, která se vypařuje, jak teče. Zdroj této solanky stále ještě není jasný, přičemž jsou dvě možnosti, buď kondenzace z marťanské atmosféry, nebo podzemní rezervoáry. Pokud by tyto výtoky solanky nebyly slané příliš, tak by mohly umožňovat mikrobiální život na Marsu dokonce i dnes, což je vzrušující závěr. Na snímku je vidět úbočí kopce v kráteru Horowitz, které zkoumaly přístroje na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která pracuje už od roku 2006.

Ohlédnutí zpět: Dnešek v historii APODu.

Štítky: Mars, Voda, Streaks


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »