Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sezónní pramínky nasvědčují tekoucí vodě na Marsu

Image Credit: NASA, JPL, U. Arizona

Jak vznikají ty proměnlivé proužky na Marsu? Tyto tmavé útvary se nazývají RSL (Recurring Slope Linea) a začínají na svazích kopců a kráterů, ale obvykle nedosáhnou až dolů. Co je ještě více zvláštní, že se tyto pruhy mění podle ročního období, za teplého počasí vypadají svěže a narůstají a přes zimu mizí. Po mnohém zkoumání, včetně nedávných chemických analýz, vyvstala přední hypotéza, že tyto pruhy způsobuje nová kapalná slaná voda, která se vypařuje, jak teče. Zdroj této solanky stále ještě není jasný, přičemž jsou dvě možnosti, buď kondenzace z marťanské atmosféry, nebo podzemní rezervoáry. Pokud by tyto výtoky solanky nebyly slané příliš, tak by mohly umožňovat mikrobiální život na Marsu dokonce i dnes, což je vzrušující závěr. Na snímku je vidět úbočí kopce v kráteru Horowitz, které zkoumaly přístroje na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která pracuje už od roku 2006.

Ohlédnutí zpět: Dnešek v historii APODu.

Štítky: Mars, Voda, Streaks


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »