Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sezónní pramínky nasvědčují tekoucí vodě na Marsu

Image Credit: NASA, JPL, U. Arizona

Jak vznikají ty proměnlivé proužky na Marsu? Tyto tmavé útvary se nazývají RSL (Recurring Slope Linea) a začínají na svazích kopců a kráterů, ale obvykle nedosáhnou až dolů. Co je ještě více zvláštní, že se tyto pruhy mění podle ročního období, za teplého počasí vypadají svěže a narůstají a přes zimu mizí. Po mnohém zkoumání, včetně nedávných chemických analýz, vyvstala přední hypotéza, že tyto pruhy způsobuje nová kapalná slaná voda, která se vypařuje, jak teče. Zdroj této solanky stále ještě není jasný, přičemž jsou dvě možnosti, buď kondenzace z marťanské atmosféry, nebo podzemní rezervoáry. Pokud by tyto výtoky solanky nebyly slané příliš, tak by mohly umožňovat mikrobiální život na Marsu dokonce i dnes, což je vzrušující závěr. Na snímku je vidět úbočí kopce v kráteru Horowitz, které zkoumaly přístroje na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která pracuje už od roku 2006.

Ohlédnutí zpět: Dnešek v historii APODu.

Štítky: Mars, Voda, Streaks


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »