Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sezónní pramínky nasvědčují tekoucí vodě na Marsu

Image Credit: NASA, JPL, U. Arizona

Jak vznikají ty proměnlivé proužky na Marsu? Tyto tmavé útvary se nazývají RSL (Recurring Slope Linea) a začínají na svazích kopců a kráterů, ale obvykle nedosáhnou až dolů. Co je ještě více zvláštní, že se tyto pruhy mění podle ročního období, za teplého počasí vypadají svěže a narůstají a přes zimu mizí. Po mnohém zkoumání, včetně nedávných chemických analýz, vyvstala přední hypotéza, že tyto pruhy způsobuje nová kapalná slaná voda, která se vypařuje, jak teče. Zdroj této solanky stále ještě není jasný, přičemž jsou dvě možnosti, buď kondenzace z marťanské atmosféry, nebo podzemní rezervoáry. Pokud by tyto výtoky solanky nebyly slané příliš, tak by mohly umožňovat mikrobiální život na Marsu dokonce i dnes, což je vzrušující závěr. Na snímku je vidět úbočí kopce v kráteru Horowitz, které zkoumaly přístroje na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), která pracuje už od roku 2006.

Ohlédnutí zpět: Dnešek v historii APODu.

Štítky: Mars, Voda, Streaks


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »