Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění superúplňku a bouře s blesky

Uznání a copyright: Jose Antonio Hervás

Co je ještě vzácnější, než úplné zatmění superúplňku? Co třeba úplné zatmění superúplňku nad bouří s blesky? Taková elektrifikující sekvence snímků byla včera pořízena z ostrova Ibiza na jihovýchodě Španělska. Po naplánování tohoto místa pro jeho krásu a načasování celé sekvence, jediné, co muselo s fotografem spolupracovat, aby mohl zachytit takovou památnou sekvenci zatmění, bylo počasí. To, co na obzoru vypadalo jako hrozba, se nakonec obrátilo v požehnání. Kompozitní obraz v sobě obsahuje přes 200 digitálně kombinovaných snímků v průběhu celé noci. Je vidět, jak se úplněk v zemském stínu zeslaboval do červena a potom se zase vrátil k normálu. Je vidět, jak se ve Středozemním moři, vpravo od 400 metrů vysokého skalnatého ostrova Es Vedra, odrážejí blesky. I když příští úplné zatmění velkého a jasného superúplňku nastane až v roce 2033, tak příští úplné zatmění obyčejného měsíčního úplňku nastane v lednu 2018 a bude nejlépe vidět z východní Asie a Austrálie.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Total lunar eclipse, Supermoon, Blesk


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »