Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad jezerem Waterton

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Tato sekvence snímků úplného zatmění Měsíce pořízená v dubnu 2014 míří na jih nad zamrzlým jezerem Waterton v národním parku Waterton Lakes National Park v kanadské provincii Alberta. Na nejvzdálenějším obzoru jsou vidět vrcholy národního parku Glacier National Park v USA. Expozice každých 10 minut zachytily polohy Měsíce a fáze zatmění, tak, jak utvořily oblouk nad obzorem hor a nad světly města Waterton. Sekvence dokumentuje trvání úplné fáze zatmění v délce zhruba 80 minut. Řecký astronom Aristarchus kolem roku 270 před Kristem také měřil délky měsíčních zatmění, ovšem nejspíš bez digitálních hodin a kamer. Přesto s využitím geometrie odvodil jednoduchý a překvapivě přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce v jednotkách poloměru planety Země, právě z délky zatmění. Tato moderní sekvence zatmění sleduje také postupné polohy Marsu vpravo nahoře nad Měsícem, jasnou hvězdu Spica vedle zčervenalého lunárního disku a Saturn vlevo dole.

Galerie: Zatmění superúplňku z minulé noci.

Štítky: Total lunar eclipse, 2014, Canada


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »