Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dnes v noci: Zatmění superúplňku

Uznání videa: NASA's GSFC, David Ladd (USRA) & Krystofer Kim (USRA)

Dnes v noci jasný úplněk ztmavne do červena. Dnešní noc bude Měsíc obzvlášť jasný, jelikož dosáhne své plně osvětlené fáze, když bude na své eliptické dráze Zemi co nejblíž. Co do velikosti a jasnosti se tento úplněk označuje jako superúplněk, ačkoliv "super" je trochu přehnané, protože bude jen o pár procent jasnější a větší, než průměrný úplněk. Měsíc nicméně potemní a zčervená, protože dojde k úplnému zatmění Měsíce, což je událost, při které je Měsíc zcela ve stínu Země. Slabá červená barva je důsledkem toho, že se modré sluneční světlo v zemské atmosféře více rozptyluje. Úplněk z dnešní noci se může nazývat sklizňovým úplňkem, jelikož nastává blízko zářijové rovnodennosti, což je na severní polokouli období sklizně. Úplná zatmění superúplňků jsou poměrně vzácná, poslední takové zatmění bylo v roce 1982 a příští bude v roce 2033. Dnešní úplné zatmění bude trvat něco přes hodinu a nejlépe bude vidět z východu Severní Ameriky po západu slunce, z Jižní Ameriky uprostřed noci a ze západní Evropy před východem.

Živý přenos z NASA: Zatmění superúplňku 2015.

Štítky: Supermoon, Lunární zatmění, Animation, Video


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »