Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dnes v noci: Zatmění superúplňku

Uznání videa: NASA's GSFC, David Ladd (USRA) & Krystofer Kim (USRA)

Dnes v noci jasný úplněk ztmavne do červena. Dnešní noc bude Měsíc obzvlášť jasný, jelikož dosáhne své plně osvětlené fáze, když bude na své eliptické dráze Zemi co nejblíž. Co do velikosti a jasnosti se tento úplněk označuje jako superúplněk, ačkoliv "super" je trochu přehnané, protože bude jen o pár procent jasnější a větší, než průměrný úplněk. Měsíc nicméně potemní a zčervená, protože dojde k úplnému zatmění Měsíce, což je událost, při které je Měsíc zcela ve stínu Země. Slabá červená barva je důsledkem toho, že se modré sluneční světlo v zemské atmosféře více rozptyluje. Úplněk z dnešní noci se může nazývat sklizňovým úplňkem, jelikož nastává blízko zářijové rovnodennosti, což je na severní polokouli období sklizně. Úplná zatmění superúplňků jsou poměrně vzácná, poslední takové zatmění bylo v roce 1982 a příští bude v roce 2033. Dnešní úplné zatmění bude trvat něco přes hodinu a nejlépe bude vidět z východu Severní Ameriky po západu slunce, z Jižní Ameriky uprostřed noci a ze západní Evropy před východem.

Živý přenos z NASA: Zatmění superúplňku 2015.

Štítky: Supermoon, Lunární zatmění, Animation, Video


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »