Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dnes v noci: Zatmění superúplňku

Uznání videa: NASA's GSFC, David Ladd (USRA) & Krystofer Kim (USRA)

Dnes v noci jasný úplněk ztmavne do červena. Dnešní noc bude Měsíc obzvlášť jasný, jelikož dosáhne své plně osvětlené fáze, když bude na své eliptické dráze Zemi co nejblíž. Co do velikosti a jasnosti se tento úplněk označuje jako superúplněk, ačkoliv "super" je trochu přehnané, protože bude jen o pár procent jasnější a větší, než průměrný úplněk. Měsíc nicméně potemní a zčervená, protože dojde k úplnému zatmění Měsíce, což je událost, při které je Měsíc zcela ve stínu Země. Slabá červená barva je důsledkem toho, že se modré sluneční světlo v zemské atmosféře více rozptyluje. Úplněk z dnešní noci se může nazývat sklizňovým úplňkem, jelikož nastává blízko zářijové rovnodennosti, což je na severní polokouli období sklizně. Úplná zatmění superúplňků jsou poměrně vzácná, poslední takové zatmění bylo v roce 1982 a příští bude v roce 2033. Dnešní úplné zatmění bude trvat něco přes hodinu a nejlépe bude vidět z východu Severní Ameriky po západu slunce, z Jižní Ameriky uprostřed noci a ze západní Evropy před východem.

Živý přenos z NASA: Zatmění superúplňku 2015.

Štítky: Supermoon, Lunární zatmění, Animation, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »