Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31 versus M33

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Spirální galaxie M31 vlevo a M33 jsou spolu s naší vlastní Mléčnou dráhou velkými členy Místní skupiny a na pozemské obloze je od sebe dělí asi 14 stupňů (28 úplňků). Tento kompozitní obraz z více kamer z úzkoúhlých a širokoúhlých snímků zaznamenává podrobnosti spirálních struktur obou galaxií, přičemž se zdá, jakoby obě hmotné sousedící galaxie byly vyváženy po stranách kolem jasné hvězdy Mirach, beta v souhvězdí Andromedy. Mirach je od Slunce 200 světelných let daleko. Ovšem Galaxie v Andromedě M31 je vzdálená 2,5 miliónů světelných let a Galaxie v Trojúhelníku M33 je vzdálená asi 3 milióny světelných let. I když se obě zdají být daleko od sebe, tak M31 a M33 jsou spolu zaklesnuty v gravitačním zápasu. Radioastronomové dokonce nalezli známky mostu neutrálního vodíku, který by mohl obě galaxie spojovat a mohl by být důkazem jejich těsného přiblížení v minulosti. Gravitační simulace založené na současných měřeních předpovídají, že se Mléčná dráha, M31 a M33 budou čas od času k sobě těsně přibližovat a nakonec v budoucnosti za miliardy let mohou splynout.

Štítky: M31, M33, Mirach, Galaxy merger, Místní skupina


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »