Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31 versus M33

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Spirální galaxie M31 vlevo a M33 jsou spolu s naší vlastní Mléčnou dráhou velkými členy Místní skupiny a na pozemské obloze je od sebe dělí asi 14 stupňů (28 úplňků). Tento kompozitní obraz z více kamer z úzkoúhlých a širokoúhlých snímků zaznamenává podrobnosti spirálních struktur obou galaxií, přičemž se zdá, jakoby obě hmotné sousedící galaxie byly vyváženy po stranách kolem jasné hvězdy Mirach, beta v souhvězdí Andromedy. Mirach je od Slunce 200 světelných let daleko. Ovšem Galaxie v Andromedě M31 je vzdálená 2,5 miliónů světelných let a Galaxie v Trojúhelníku M33 je vzdálená asi 3 milióny světelných let. I když se obě zdají být daleko od sebe, tak M31 a M33 jsou spolu zaklesnuty v gravitačním zápasu. Radioastronomové dokonce nalezli známky mostu neutrálního vodíku, který by mohl obě galaxie spojovat a mohl by být důkazem jejich těsného přiblížení v minulosti. Gravitační simulace založené na současných měřeních předpovídají, že se Mléčná dráha, M31 a M33 budou čas od času k sobě těsně přibližovat a nakonec v budoucnosti za miliardy let mohou splynout.

Štítky: M31, M33, Mirach, Galaxy merger, Místní skupina


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »