Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31 versus M33

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Spirální galaxie M31 vlevo a M33 jsou spolu s naší vlastní Mléčnou dráhou velkými členy Místní skupiny a na pozemské obloze je od sebe dělí asi 14 stupňů (28 úplňků). Tento kompozitní obraz z více kamer z úzkoúhlých a širokoúhlých snímků zaznamenává podrobnosti spirálních struktur obou galaxií, přičemž se zdá, jakoby obě hmotné sousedící galaxie byly vyváženy po stranách kolem jasné hvězdy Mirach, beta v souhvězdí Andromedy. Mirach je od Slunce 200 světelných let daleko. Ovšem Galaxie v Andromedě M31 je vzdálená 2,5 miliónů světelných let a Galaxie v Trojúhelníku M33 je vzdálená asi 3 milióny světelných let. I když se obě zdají být daleko od sebe, tak M31 a M33 jsou spolu zaklesnuty v gravitačním zápasu. Radioastronomové dokonce nalezli známky mostu neutrálního vodíku, který by mohl obě galaxie spojovat a mohl by být důkazem jejich těsného přiblížení v minulosti. Gravitační simulace založené na současných měřeních předpovídají, že se Mléčná dráha, M31 a M33 budou čas od času k sobě těsně přibližovat a nakonec v budoucnosti za miliardy let mohou splynout.

Štítky: M31, M33, Mirach, Galaxy merger, Místní skupina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »