Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina hadí kůže na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Touto plutonskou krajinou se v délce asi 530 kilometrů táhne hornatá oblast neformálně známá jako Tartarus Dorsa. Rozsáhlý barevný pohled na Pluto kombinuje nedávno stažené modré, červené a infračervené snímky z New Horizons pořízené kolem nejtěsnějšího přiblížení 14. července. Stíny na terminátoru, tedy na rozhraní slabého dne a noci na Plutu, zdůzarňují drsnou šupinatou texturu. Na tomto úžasném obrazu vzdáleného světa lze rozlišit podrobnosti velké asi 1,3 kilometrů. Tartarus Dorsa se vztahuje k části Hades ve starořecké mytologii a na východě hraničí s Tombaugh Regio.

Štítky: M31, M33, Mirach, Galaxy merger, Místní skupina


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »