Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění pod jižní oblohou

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory)

Toto úžasné panoráma bylo zachyceno v noci plné barev z 27. na 28. září pod jižní oblohou z observatoře Carngegie Las Campanas. Nad kopulemi dvojčat 6,5 metrových Magellanových dalekohledů visí difuzní záře a temné průrvy v Mléčné dráze. Oči ale nejvíce přitahuje temně červená zář Měsíce. Měsíc je při tolik očekávaném perigeovém úplném zatmění a jeho povrch odráží paprsky zapadajícího slunce rozptýlené a lámané do kuželovité umbry. Citlivá digitální kamera zachytila tu noc vedle barev zatmělého Měsíce i jiné barvy, včetně červených a zelených odstínů světelkování atmosféry. Přes červené světélkování vzduchu lze pod Měsícem také spatřit malou rozmazanou šmouhu Galaxie v Andromedě a světla na obzoru. Na úplném panorámatu jsou zcela vlevo vidět i Magellanova mračna, satelitní galaxie Mléčné dráhy.

Štítky: Tle, Lunární zatmění, Magellanic clouds, Mléčná dráha


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »