Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon: Měsíc Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Tento vynikající portrét největšího měsíce Pluta Charonu s vysokým rozlišením završuje temnější záhadná severní polární oblast neformálně zvaná Mordor Macula. Snímek pořídila sonda New Horizons 14. července při svém největším přiblížení a data byla na Zemi odvysílána 21. září. Modré, červené a infračervené snímky byly zpracovány do jediného obrazu se zvýrazněnými barvami, které při rozlišení 2,9km sledují vlastnosti povrchu. Charon měří 1214 kilometrů, což je 1/10 průměru Země, ale celá 1/2 průměru samotného Pluta. To z něj činí největší měsíc v poměru ke své planetě v celé Sluneční soustavě. Vynikající snímek polokoule Charonu, která je trvale přivrácena k Plutu, ukazuje jasnější pohled na zřejmý pás zlomů a kaňonů, které měsíc obepínají a oddělují hladké jižní pláně od proměnlivého severního terénu.

Štítky: Charon, Pluto, New horizons, Mordor


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »