Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon: Měsíc Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Tento vynikající portrét největšího měsíce Pluta Charonu s vysokým rozlišením završuje temnější záhadná severní polární oblast neformálně zvaná Mordor Macula. Snímek pořídila sonda New Horizons 14. července při svém největším přiblížení a data byla na Zemi odvysílána 21. září. Modré, červené a infračervené snímky byly zpracovány do jediného obrazu se zvýrazněnými barvami, které při rozlišení 2,9km sledují vlastnosti povrchu. Charon měří 1214 kilometrů, což je 1/10 průměru Země, ale celá 1/2 průměru samotného Pluta. To z něj činí největší měsíc v poměru ke své planetě v celé Sluneční soustavě. Vynikající snímek polokoule Charonu, která je trvale přivrácena k Plutu, ukazuje jasnější pohled na zřejmý pás zlomů a kaňonů, které měsíc obepínají a oddělují hladké jižní pláně od proměnlivého severního terénu.

Štítky: Charon, Pluto, New horizons, Mordor


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »