Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon: Měsíc Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Tento vynikající portrét největšího měsíce Pluta Charonu s vysokým rozlišením završuje temnější záhadná severní polární oblast neformálně zvaná Mordor Macula. Snímek pořídila sonda New Horizons 14. července při svém největším přiblížení a data byla na Zemi odvysílána 21. září. Modré, červené a infračervené snímky byly zpracovány do jediného obrazu se zvýrazněnými barvami, které při rozlišení 2,9km sledují vlastnosti povrchu. Charon měří 1214 kilometrů, což je 1/10 průměru Země, ale celá 1/2 průměru samotného Pluta. To z něj činí největší měsíc v poměru ke své planetě v celé Sluneční soustavě. Vynikající snímek polokoule Charonu, která je trvale přivrácena k Plutu, ukazuje jasnější pohled na zřejmý pás zlomů a kaňonů, které měsíc obepínají a oddělují hladké jižní pláně od proměnlivého severního terénu.

Štítky: Charon, Pluto, New horizons, Mordor


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »