Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS v Jižní rybě

Uznání a copyright: José J. Chambó

K naší dobré planetě se nyní blíží kometa PanSTARRS (C/2013 X1) a nejblíže bude 21./22. června, zhruba 5,3 světelné minuty daleko. Na severní polokouli bude tehdy vidět nízko na předúsvitové obloze (vysoko na jižní polokouli), ovšem bude ovlivněna světlem Měsíce téměř v úplňku. Pěkná zelená koma komety má na teleskopickém portrétu pořízeném 12. června z observatoře Siding Spring na jižní polokouli zhruba úhlovou velikost úplňku. Hloubkový snímek také sleduje široký bělavý prachový ohon, na snímku nahoru a doleva, který se zatáčí od Slunce a sleduje oběžnou dráhu komety. Slabší, úzký, slunečním větrem čechraný iontový ohon míří vodorovně doprava. Nejjasnější hvězda u levého okraje je modravá iota Piscis Austrinis. Tato hvězda asi 4. magnitudy je vidět pouhým okem v souhvězdí Jižní ryby.

Štítky: C/2013 X1, Kometa, Panstarrs


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »