Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sputnik Planum vs. Krun Macula

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Na tomto nádherném pohledu na Pluto se setkává poďobaná pláň s drsnými horami. Vlevo se nachází jihovýchodní výběžek jasné oblasti, která se nadále neformálně nazývá Sputnik Planum. U pravého okraje se 2,5 kilometru nad ledové pláně zvedá tmavá oblast neformálně nazvaná Krun Macula. Souvisle spojené velké jámy podél rozhraní tvoří údolí dlouhé přes 40 kilometrů se zastíněným dnem. Za větší odrazivost plání je nejspíše zodpovědný dusíkový led. Tmavě červená barva vrchoviny pravděpodobně pochází od sloučenin zvaných tholiny, které jsou výsledkem chemických reakcí metanu v atmosféře Pluta podporovaných ultrafilovým zářením. Obraz ve zvýrazněných barvách obsahuje části snímku s nejvyšším a druhým nejvyšším rozlišením z průletu sondy New Horizons v červenci 2015.

Štítky: Sputnik planum, Krun macula, Pluto, New horizons


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »