Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sputnik Planum vs. Krun Macula

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Na tomto nádherném pohledu na Pluto se setkává poďobaná pláň s drsnými horami. Vlevo se nachází jihovýchodní výběžek jasné oblasti, která se nadále neformálně nazývá Sputnik Planum. U pravého okraje se 2,5 kilometru nad ledové pláně zvedá tmavá oblast neformálně nazvaná Krun Macula. Souvisle spojené velké jámy podél rozhraní tvoří údolí dlouhé přes 40 kilometrů se zastíněným dnem. Za větší odrazivost plání je nejspíše zodpovědný dusíkový led. Tmavě červená barva vrchoviny pravděpodobně pochází od sloučenin zvaných tholiny, které jsou výsledkem chemických reakcí metanu v atmosféře Pluta podporovaných ultrafilovým zářením. Obraz ve zvýrazněných barvách obsahuje části snímku s nejvyšším a druhým nejvyšším rozlišením z průletu sondy New Horizons v červenci 2015.

Štítky: Sputnik planum, Krun macula, Pluto, New horizons


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »