Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie a planety za Bristlecone Pines

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Co je starší, než tyto staré stromy? Nikdo, koho znáte, ale téměř všechno v pozadí na tomto obrázku. Ty stromy jsou opravdu staré a každý z nich patří do starověkého pralesa borovic Ancient Bristlecone Pine Forest ve východní Kalifornii v USA. Mnohé z nejstarších známých stromů, které se tam nacházejí, jsou staré až asi 5000 let. K větvím stromů jsou zdánlivě připojena jasná nebeská tělesa Saturn (vlevo) a Mars, která jsou ve skutečnosti v mnohem větší vzdálenosti. Tyto planety vznikaly spolu se Zemí a s ranou Sluneční soustavou mnohem dříve, asi před 4,5 miliardou let. Z horního levého rohu uhlopříčně probíhá nejstarší útvar na obrázku, centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy, jejíž vznik se datuje před zhruba 9 miliardami let. Obrázek byl vytvořen z několika expozic pořízených ze stejného místa teprve před několika týdny.

Štítky: Mléčná dráha, Mars, Stromy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »