Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratový východ slunce nad Stonehenge

Uznání a copyright: Max Alexander, STFC, SPL

Slunce dnes dosáhlo na pozemské obloze svého nejsevernějšího bodu. Tento den se nazývá slunovrat a tradičně označuje změnu ročního období z jara na léto na severní polokouli Země a z podzimu na zimu na jižní polokouli. Tento snímek byl pořízen v týdnu letního slunovratu 2008 ve Stonehenge ve Spojeném království a zachycuje malebný východ slunce včetně mlhy, stromů, mraků a kamenů, umístěných zde před 4500 lety, a 4,5 miliardy staré velké zářivé nebeské těleso. I když se vezme do úvahy tisíciletá precese zemské rotační osy, tak Slunce nadále vychází nad Stonehenge v astronomicky významném směru.

Štítky: Slunovrat, Východ slunce, Stonehenge


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »