Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6814: Velká spirální galaxie z Hubbla

Uznání: ESA/Hubble & NASA; Acknowledgement: Judy Schmidt (Geckzilla)

Ve středu tohoto klidného víru hvězd je nejspíše nenasytná bestie černé díry. V okolí víří miliardy hvězd a nejvíce jsou vidět ty nejjasnější a nejmodřejší. Rozsah a krása této podívané dává tomuto víření právem označení velké spirální galaxie. Centrální bestie o sobě dává vědět takovým způsobem, že se zřejmě jedná o superhmotnou černou díru o hmotnosti asi 10 miliónů Sluncí. Nenasytná kreatura požírá hvězdy a plyn a má kolem sebe ohradu horkého plazmatu, které emituje dávky rentgenových paprsků. Taková bouřlivá centrální aktivita přísluší Seyfertovým galaxiím. Dohromady je tato kráska a zvíře katalogizována jako NGC 6814 a pár posledních miliard let je vidět v souhvězdí Orla (Aquila).

Štítky: Spirální galaxie, NGC 6814, Seyfertova galaxie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »