Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6814: Velká spirální galaxie z Hubbla

Uznání: ESA/Hubble & NASA; Acknowledgement: Judy Schmidt (Geckzilla)

Ve středu tohoto klidného víru hvězd je nejspíše nenasytná bestie černé díry. V okolí víří miliardy hvězd a nejvíce jsou vidět ty nejjasnější a nejmodřejší. Rozsah a krása této podívané dává tomuto víření právem označení velké spirální galaxie. Centrální bestie o sobě dává vědět takovým způsobem, že se zřejmě jedná o superhmotnou černou díru o hmotnosti asi 10 miliónů Sluncí. Nenasytná kreatura požírá hvězdy a plyn a má kolem sebe ohradu horkého plazmatu, které emituje dávky rentgenových paprsků. Taková bouřlivá centrální aktivita přísluší Seyfertovým galaxiím. Dohromady je tato kráska a zvíře katalogizována jako NGC 6814 a pár posledních miliard let je vidět v souhvězdí Orla (Aquila).

Štítky: Spirální galaxie, NGC 6814, Seyfertova galaxie


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »