Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Honička Juno

Uznání a copyright: Melissa Christine Kendall

Počkej na mě! V roce 2011 z mysu Canaveral na Floridě v USA odstartovala k Jupiteru sonda NASA Juno. Juno minulý týden přilétla k Jupiteru, zažehla svůj raketový motor a stala se teprve druhou umělou družicí největší planety naší Sluneční soustavy. Juno má přístí dva roky studovat Jupiter a je na vysoce eliptické dráze, která ji koncem srpna zase přivede do blízkosti vrcholů mračen Jupiteru. To tříleté dítě na snímku pochopitelně startující raketu nedohonilo. Dnes o pět let později má už osm roků a pořád běhá za raketami, tentokrát chce být kosmonautem.

Štítky: Juno, Launch, Cape Canaveral


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjukcia Mesiaca a Marsu

Dnešná ranná konjukcia (vzájomné priblíženie na oblohe) Mesiaca a planéty Mars (označený vpravo hore). Vybavenie: Canon 60D, Hanimex 400mm/F8, Vivitar telekonvertor 3x, Videostatív. Software: PIPP, AutoStakkert (15%), Registax, Adobe photoshop. 373x1/160sec, ISO160. V Belej nad Cirochou, 14.1.2025 o 5:20

Další informace »