Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1309: Spirální galaxie a přátelé

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Jeff Signorelli

Na březích souhvězdí řeky Eridanus se asi 100 miliónů světelných let daleko nachází nádherná spirální galaxie NGC 1309. NGC 1309 měří asi 30 000 světelných let, což je pouhá třetina naší mnohem větší Galaxie Mléčná dráha. Kolem starší žluté populace hvězd v jádru NGC 1309 se vinou spirální ramena, která protkávají modré mladé hvězdokupy a prachové pásy. Toto není jen další pěkná spirální galaxie, která je vidět zepředu, jelikož nedávná pozorování supernov a proměnných hvězd cefeid v ní přispěla ke kalibraci rozpínání Vesmíru. Až se nabažíte krásných tvarů této spirální galaxie, tak si prohlédněte řadu ještě vzdálenějších galaxií v pozadí, které jsou vidět na tomto ostrém, zpracovaném pohledu z Hubblova kosmického dalekohledu.

Štítky: Ngc 1309, Spirální galaxie, Cepheids


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »