Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2736: Mlhovina Tužka

Uznání a copyright: Howard Hedlund & Dave Jurasevich, Las Campanas Obs.

Poblíž středu tohoto ostrého podrobného kompozitního obrázku se shora dolů pohybují tenká, jasná, propletená vlákna, která jsou ve skutečnosti dlouhé vlny v kosmickém plátu zářícího plynu, který je vidět z boku. Rázová vlna se mezihvězdným prostorem sune rychlostí přes 500 000 kilometrů za hodinu. Podlouhlý vzhled mlhoviny katalogizované jako NGC 2736 naznačuje její populární jméno mlhovina Tužka. Mlhovina Tužka je asi 5 světelných let dlouhá, je zhruba 800 světelných let daleko, ale představuje pouze malou část zbytku supernovy v Plachtách. Samotný zbytek supernovy v Plachtách má průměr asi 100 světelných let a je to rozpínající se mračno trosek hvězdy, která explodovala asi před 11 0000 lety. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, ale znatelně zpomalila a přitom vyčistila okolní mezihvězdný materiál. Tento širokoúhlý, ale úzkopásmový snímek v červené a modrozelené barvě sleduje charakteristickou záři atomů ionizovaného vodíku a kyslíku.

Štítky: Ngc2736, Pencil Nebula, Zbytek supernovy, Rázová vlna, Vela


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »